چگونگی استفاده صحیح از پاورپوینت در ارائه پروژه ها

چگونه از پاورپوینت بهترین استفاده را ببریم

پاورپوینت یکی از فنون مهم در ارائه ی سخنرانی هاست. دلیل اهمیت پاورپوینت این است که، مطالبی را که مخاطبان نمی توانند به راحتی از طریق سخنرانی دریافت کنند از تصاویر، جداول و نمودارهای پاورپوینت به راحتی قابل درک است.
استفاده از تدابیر تصویری
برای انتقال متن به پاورپوینت حداکثر باید سرفصل ها ارائه شوند. انتقال تمام و کمال متن به اسلایدها باعث می شود که مخاطبان شروع به مطالعه از اسلایدها کرده و از توجه به سخنران باز می مانند. ارتباط شفاهی میان سخنران و مخاطبان بسیار مهم است. توجه داشته باشید که حاضرین برای شنیدن سخنرانی آمده اند پس از روخوانی متن جدا پرهیز کنید.
نکات مهم در تهیه ی پاورپوینت :
۱- تعداد جملات در هر اسلاید نباید بیش از ۴ جمله و تعداد کلمات بیش از ۱۰ تا ۱۵ عدد باشد.
۲-توجه به تقسیم بندی های کلی در مطالب ارائه شده در پاورپوینت بسیار مهم است چرا که باعث اجماع کلی مطالب در ذهن مخاطبین می شود.
۳-توجه داشته باشید که پاورپوینت ابزاری است برای کمک به شما در جهت یادآوری مطالب. پس ترتیب و میزان مطالب را به گونه ای تنظیم کنید که به شما بیشترین کمک را در یادآوری مطالب می کند.
۴-در انتخاب رنگ و طرح نوشته ها در اسلایدها توجه شود که بیشترین قابلیت خواندن باید درنظر گرفته شود. بهترین حالت، انتخاب پس زمینه ی تیره یا روشن با نوشته های به ترتیب روشن یا تیره است.
۵-مطالب را به شکل تیتروار مطرح کنید و از توضیحات اضافی بپرهیزید.
۶-عکس ها با کیفیت و متناسب با متن ارائه باشد.
۷-پاورپوینت می تواند به شکل یک جزوه ی خلاصه شده و مفید تنظیم و در اختیار حاضرین قرار گیرد. این کار به خصوص در ارائه برای جلسه دفاع پایان نامه می تواند بسیار موثر باشد.
۸-تا روز سخنرانی، ارائه خود را چندین بار مرور کرده و سوالات احتمالی را پیش بینی کنید و به دنبال پاسخ باشید.
۹-اگر در طول سخنرانی، مطلب جدیدی را به خاطر آوردید از مطرح کردن آن نترسید و آن را با حاضرین در میان بگذارید.

پاسخ دهید