چگونه برای یک رساله موضوع انتخاب کنیم؟

زمانی که با لیسانس در رشته زبان انگلیسی فارغ التحصیل شدم، به عنوان یکی از ملزومات موجود برای دریافت درجه کارشناسی می‌بایست یک رساله می‌نوشتیم؛ رساله‌ای شصت و هشت صفحه‌ای که برای گرفتن مدرک اجباری بود. و می‌بایست خیلی سریع انتخاب می کردیم در چه موردی می‌خواهیم مطلب بنویسم و تازه باید خودم هم می‌فهمیدم چجوری قرار است این مقاله بلند بالا و طولانی را بنویسم. مقاله‌ای که خیلی شبیه به رساله پایانی بود.
همینطور هم یک نمایشنامه به عنوان پایان نامه دوره فوق دیپلم نوشته بودم بنابراین یک چیز‌هایی در مورد انتخاب موضوع می‌دانستم. اولین کاری که قرار است انجام دهید این است که کاری را انجام ندهید: موضوعی انتخاب نکنید که آنقدر خاص و جزئی باشد که مثل انبرک یقه تان را بگیرد. چیزی پیدا کنید که آنقدری گسترده باتشد که بعد‌ها اگر لازم شد، بتوانید تغییراتی در آن اعمال کنید.
با موضوع رساله‌تان ازدواج نکنید؛ چون همین‌طور که درباره آن موضوع تحقیق و مطالعه می‌کنید و متوجه می شوید که چه کاری برای انجام تحقیق لازم است، احتمالاً مجبور به تغییردادن عنوان آن خواهید شد. به عنوان مثال، موضوع پایان‌نامه من درباره نقش منفی در آثار شکسپیر بود، و نمایش‌نامه‌های شکسپیر الی ماشاالله نقش منفی دارد؛ و همین‌طور که داشتم تحقیق را می‌نوشتم، آنقدر حشو و زواید آن را هرس کردم که بالاخره فهمیدم باید در مورد کدام نقش منفی آثار وی مطلب بنویسم.
حتی در یک رساله شصت و هشت صفحه‌ای، باید دقیقاً معلوم کنید در مورد کدام موضوع خاص و ریز می‌خواهید کار کنید. بنابراین موضوعی گسترده انتخاب کنید، اما زیادی گسترده نباشد، و چیزی باشد که علاقه کافی داشته باشید مدت زیادی روی آن کار کنید، مدتی که شاید حداقل یک سال طول بکشد، شاید هم بیشتر، و این بسته به زمانی است که موضوع رساله‌تان را انتخاب می‌کنید. همچنین در تحقیقاتی که با آن روبرو می شوید دقت کنید. اگر می‌بینید تحقیقی مشابه به رساله‌تان وجود دارد، یا اصلاً چیزی نزدیک به موضوع رساله شما بارها و بارها نوشته شده، سعی کنید موضوع را کمی تنظیم و تغییر دهید و قدری آن را خاص‌تر کنید. سعی کنید تحقیق کاملاً متعلق به شما باشد. سعی کنید این احساس به‌تان دست بدهد که گویی دارید چیز تازه ای می‌نویسید. سعی کنید با انتخاب موضوع رساله‌تان چیز تازه‌ای کشف کنید.
و البته، همانطور که قبلا گفتم، چیزی انتخاب کنید که مورد علاقه‌تان باشد، چرا که قرار است مدت زمان طولانی با این موضوع سر و کار داشته باشید. آستانه تحمل‌تان را هم بالا ببرید.

پاسخ دهید