چرا نشریات از شما کلمات کلیدی می‌خواهند؟

اهمیت کلمات کلیدی در نگارش مقاله

 

انتشار یعنی شناساندن مجلات. با انتشار انواع مقالات پژوهشی، تحقیق را به خوانندگان‌شان می شناسانند. با این حال، بسیاری از محققان تنها چند نشریه معدود را به طور منظم مطالعه می‌کنند. این‌ها همان نشریاتی هستند که تنها به انواع مقالاتی که عنوان آن‌ها کاملاً با زمینه کار‌شان مرتبط است می‌پردازند. برای مثال، کسانی که در زمینه روماتولوژی کار می‌کنند، احتمالاً  «مجله روماتولوژی» را می‌خوانند،

 

در حالی که افراد فعال در زمینه اقتصاد محیط زیست ممکن است «مجله اقتصاد محیط زیست» را بخوانند. علاوه بر این مجلات تخصصی، بسیاری از محققان خواننده یک یا دو مجله چند رشته‌ای مانند نیچر یا ساینس نیز هستند (یا حداقل نگاهی به محتویات آن می اندازند). محققان به خواندن این مجلات می‌پردازند تا مدام خود را به روز نگه دارند به خصوص بسیاری از محققان به سراغ مجلات تامسون و مقالات تامسون با فاکتور تاثیر بالا می روند. با این حال، گاهی ممکن است انواع مقالات مربوط به یک زمینه و رشته خاص در مجلاتی منتشر شوند که محققین آن رشته یا هیچ وقت سراغ آن‌ها نرفته‌اند یا گاهی و به صورت گذرا آن‌ها را مطالعه کرده‌اند. اینجا جایی است که موتورهای جستجو و خدمات نمایه سازی کارآمدی خود ثابت می‌کنند و صد البته، برای انجام این‌کار نیاز به کلمات کلیدی دارند.
کلمات کلیدی کلید دروازه اطلاعات هستند. کلمات کلیدی محققان را به مقالات مرتبط با زمینه کاری‌شان رهنمون می‌سازند، مقالاتی که ممکن است در نشریاتی که معمولاً محققان فوق مطالعه می‌کنند، یافت نشوند. مقالات مرتبط احتمالاً به این دلیل از نظر‌ها دور می‌مانند که در مجلاتی که آن محقق خاص به طور منظم مطالعه می‌کند منتشر نشده است. و حتی زمانی که این مقالات در مجلاتی که محقق به طور منظم مطالعه می‌کند منتشر شده، ممکن است وی متوجه این موضوع نشود که مقاله مورد نظر با زمینه کاریش مرتبط است، زیرا ممکن است عناوین مقالات نتوانند ارتباط آن‌ها را نشان دهند. اجازه دهید مثالی بزنیم تا ببینیم چرا کلمات کلیدی می توانند مفید واقع شوند. مقاله‌ای با عنوان «روش جدید در درمان دیابت» در مورد این مطلب توضیح می دهد که چگونه برخی از گیاهان دارویی می‌توانند به درمان بیماری دیابت کمک کنند. با این حال، عنوان دقیقاً به این مطلب اشاره نمی‌کند و حتی نامی از گیاهان فوق الذکر هم نمی‌برد. کلمات کلیدی مناسب این مقاله میتواند به نام علمی‌گیاهان فوق اشاره کند، بدین ترتیب هر نوع جستجویی در مورد نام این گیاهان محققان دیگر را به مقاله مورد نظر ما رهنمون خواهد ساخت.
بنابراین، کلمات یا عبارات عنوان مقاله را به عنوان کلمه کلیدی استفاده نکنید چون کارکرد کلمات کلیدی تکمیل اطلاعات داده شده در عنوان است. کلمات موجود در عنوان به طور خودکار در نمایه‌ها گنجانده می‌شوند و کلمات کلیدی هم به عنوان یک سری نشانه و راهنمای اضافه عمل می‌کنند. در نهایت، چگونه باید کلمات کلیدی را انتخاب کنید؟ در اینجا چند پیشنهاد برای انتخاب کلمات کلیدی برای مقاله منتشر شده در مجله میاوریم:
۱- در صورتی که مقاله بر یک منطقه خاص (جغرافیایی، آب و هوایی، غیره) تمرکز دارد، از آن به عنوان یک کلمه کلیدی استفاده کنید (مناطق استوایی نیمه خشک، منطقه قطبی، جنگل پوشیده از درختان کاج).
۲- مواد و تکنیک‌های آزمایشگاهی که می‌توانند کلمات کلیدی خوبی در انواع مقالات باشند را از نظر دور نگه ندارید (HPLC، آلکالوئیدها، کریستالوگرافی اشعه X، مدفوع حیوانات).

۳- بررسی کنید که آیا کار‌برد‌ها و کارکرد‌های بالقوه پژوهش می‌تواند به عنوان کلمات کلیدی به کار رود یا خیر (کشاورزی ارگانیک، درمان سرطان، نگهداری طولانی مدت، بهره وری انرژی).
۴- از پدیده‌ها یا مسائل خاص به عنوان کلمات کلیدی در مقاله نویسی استفاده کنید (تغییرات آب و هوایی، آلودگی هوا، توسعه پایدار، مهندسی ژنتیک).
۵- کلمات یا عبارات عنوان مقاله را به عنوان کلمات کلیدی استفاده نکنید.

پاسخ دهید