نکاتی در نگارش مقاله مروری

نگارش مقاله مروری به نظر بسیاری از پژوهشگران و محققان کاری سهل و ممتنع است یعنی هم می تواند آسان و هم در عین راحتی خیلی سخت باشد. آسان بودنش از جهت این است که نیاز به انجام یک پژوهش از ابتدا تا انتها نیست ( پژوهش اصیل ) و سخت بودن آن از جهت اینکه لازم است به موضوع تسلط خوب و کافی داشته باشیم.
همه می دانیم که مقاله ی مروری مقاله ای است که نظرات و نتایج محققینی را که پیرامون یک موضوع خاص پژوهشی انجام داده اند گردآوری کرده و البته نویسنده ی مقاله ی مروری هم می تواند انتقادات و تحلیل های شخصی را به آن اضافه کند.
با پیروی از گام های زیر می توانید یک مقاله ی مروری بنویسید:
گام نخست: غربال قیفی مطالب
در این گام لازم است تمامی متون و کتاب های اصلی پیرامون موضوع مورد نظر جمع آوری و مطالعه شود. ارجاعاتی که نویسندگان کتاب های مرجع به مقالات داده اند بسیار مهم است. لیستی از تمامی مقالات مرتبط باید گردآورده و تا حد امکان این لیست باید کامل باشد.
توجه داشته باشید که در انتخاب انواع مقالات به هیچ وجه محدودیت زمانی وجود ندارد و مهم نیست سال انتشار مقاله چقدر قدیمی یا جدید باشد. تمامی مقالات مرتبط تا حد امکان باید جمع آوری شوند.
گام دوم: حذف چکیده های نامرتبط
حال که لیست شما تکمیل شد برای رهایی از سردرگمی و ترس از مطالعه ی مطالب بسیار، بهتر است اول چکیده ها را بخوانید و چکیده های نامرتبط را حذف کنید.
گام سوم: لیست کردن مقالات با تکرار بالا
در لیستی که در ابتدا تهیه کده اید مقالاتی هستند که از اهمیت بیشتری برخوردارند، این مقالات را شناسایی کنید، ارجاعات آن ها را مطالعه کرده و ارجاعاتی که بیشترین تکرار را دارند مشخص کنید.
گام چهارم: تهیه ی لیست جدید
در این گام لیست قبلی شما تغییراتی خواهد کرد، این بار لیست جدیدی تهیه کرده به طوریکه به ترتیب در ابتدا مقالاتی با بیشترین ارجاعات و در انتها مقالاتی با کمترین ارجاعات قرار داده شود.
گام پنجم: مطالعه و خلاصه برداری
مقالاتی که در لیست جدید آورده شده را جستجو کرده، بیابید و مطالعه کنید واز مطالب مرتبط آنها تا جای امکان خلاصه تهیه کنید.
گام ششم: نگارش و انتشار مقاله
حالا خلاصه ها را با یک ترتیب منطقی کنارهم قرار دهید و مقاله ی مروری خود را نگارش کنید.
مطمئنا بسیاری بعد از مطالعه ی این گام ها به این نتیجه رسیده اند که نگارش مقاله ی مروری کار دشواری است ولی چنین مقاله ای با رعایت تمامی گام ها، قطعا ارزش چاپ در ژورنال های معتبر را خواهد داشت.
تاکید این نکته ضروری است که یک مقاله ی مروری خوب و درست فقط مرور بر دانش محققین یا مقالات چاپ شده به ترتیب تاریخ یا مقالات در دسترس نیست بلکه یک مقاله ی مروری خوب باید تمام دانش پژوهشگران را پیرامون یک موضوع خاص به خوبی جمع بندی کند.
توجه داشته باشید که نگارش یک مقاله ی مروری وقت نسبتا طولانی ای از نویسنده خواهد گرفت و معمولا ژورنال های معتبر مثل مجلات ISI با فاکتور تاثیر بالا، نگارش این مقالات را به افراد با تجربه ای می سپارند که در آن موضوع خاص تخصص و تجربه کاری بسیاری دارند و خود صاحب مقالات بسیارند.
اما با توضیحات بالا نا امید نشوید!!
ژورنال های با سطح اعتبار کمتر، معمولا نگارش این نوع از مقالات را از دانشجویان و پژوهشگران آماتور نیز می پذیرند.
توصیه ی مهم:
حتما در حیطه ی موضوع پایان نامه ی خود، یک مقاله ی مروری بنویسید. این کار دو مزیت عمده به همراه دارد:
۱-    با منابع و مراجه مرتبط با پایان نامه ی خود به خوبی آشنا شده و یک جا جمع آوری کرده و با مطالعه ی آنها اشراف خوبی به موضوع خواهید داشت. ( هم چنین اگر باهوش باشید به راحتی و با گام هایی که توضیح داده شد می توانید فصل پیشینه ی تحقیق پایان نامه را هم نگارش کنید ).
۲-    تجربه ی مقاله نویسی و ارتباط با ژورنال ها را خواهید داشت و این به نفع شماست تا بعد از دفاع پایان نامه به راحتی مقاله ی پژوهشی خود را نگارش و منتشر کنید.

پاسخ دهید