مدیریت داده های پایان نامه

دغدغه ای بزرگ: جمع آوری داده های کافی برای انجام پایان نامه یا پژوهش!

این موضوع به نظر مسئله ای درگیر کننده برای دانشجویان است. چه داده های اولیه باشد یعنی داده هایی که خودتان از آزمایشات، پرسشنامه، مصاحبه و کار زمینه ای جمع آوری کرده اید، چه داده های ثانویه یا همان داده هایی که توسط دیگر افراد ایجاد شده اند(مانند یافته هایی از پژوهش های گذشته، گزارشات دولتی و …).

اما واقعا مهم است که به نحوه مدیریت و سازمان دهی داده های پایان نامه یا پژوهش خود اهمیت بدهید.

استراتژی مدیریت داده ها

مدیریت داده ای خوب است که :

  • به شما کمک کند تا از از دست دادن داده های پژوهش در امان باشید
  • حین تحلیل داده ها کارایی و راندمان شما را افزایش دهد
  • الگوها و تم را به طور واضح نمایش دهد
  • به شما این اطمینان را بدهد که یافته هایتان نتایجی منسجم و قوی داشته باشند
  • نشان دهند که شما پژوهشگری بسیار دقیق هستید

نکات مهم پیش از جمع آوری داده ها

برای جمع آوری داده های پایان نامه به چه چیزی نیاز دارم؟

مدیریت قوی داده ها با جمع آوری داده هایی مناسب برای دادن پاسخ به سوالهای تحقیق شما شروع می شود. گردآوری داده هایی که به هدف شما مربوط باشد تحلیل آماری شما را مفید کرده و از درگیر شدن شما با فرآیند اطلاعات نامربوط جلوگیری می کند. هنگام طراحی روش های جمع آوری داده های پایان نامه به عقب برگردید و به سوالات تحقیق نگاه کنید و مدام از خود بپرسید: چگونه اطلاعاتی که برای جمع آوری آنها برنامه ریزی کرده ام به من کمک می کند تا به این سوالات پاسخ دهم؟

نکات مهم حین جمع آوری داده ها

اگر اطلاعات داده ها را مستقیما بر لپ تاپ یا پی سی شخصی نگه می دارید، حتما از فایل های خود بک آپ تهیه کنید تا در صورت بروز مشکل در سیستم پاک نشوند و زحمت شما به هدر نرود.

امنیت

کمترین اطلاعات شخصی را جمع آوری کنید. به عبارتی توصیه می شود که از جمع آوری اطلاعا شخصی که به آنها نیاز ندارید اجتناب کنید.

از ارسال داده های شخصی از طریق شبکه های ناامن اجتناب نمایید.

نظم و ترتیب

همیشه یک سیستم منظم و مشخص برای نام گذاری فایل های خود داشته باشید. این سازمان دهی باید به گونه ای باشد که فایل را بدون باز کردن از روی اسم تشخیص دهید. 

پاسخ دهید