رتبه بندی مجلات بین المللی از نظر اعتبار و امتیاز

مجلات بین المللی
برای بررسی مجلات بین المللی از نظر اعتبار بایستی در ابتدا تفاوت پایگاه های نمایه کننده یا ایندکس کننده در دنیا را بشناسیم. ۴ ایندکس کننده ی بین المللی در رشته های مختلف عبارتند از:
مجلات تامسون(ISI, WOS)
این شرکت که در زمینه ی رسانه های گروهی یک شرکت چند ملیتی می باشد زیر مجموعه های بسیاری دارد که از مهمترین آنها می توان به  پایگاه Web Of Science اشاره کرد. این پایگاه یک نمایه علمی است و توسط تامسون و رویترز برای جستجوی استنادی علمی راه اندازی شده است. ژورنال هایی که در این پایگاه نمایه می شوند به مجلات ISI معروفند. پایگاه WOS  دو نوع مجله دارد مجلات داری ایمپکت فاکتور (شاخص IF) و مجلات بدون ایمپکت فاکتور. به مجلات با IF مجلات JCR هم گفته می شود.
برای اطمینان از اینکه ژورنالی در لیست مجلات تامسون رویترز است یا خیر می توانید در سایت زیر عنوان ژورنال را جستجو نمایید:
http://ip-science.thomsonreuters.com/mjl/#journal_lists

مجلات اسکوپوس(Scopus)
اسکوپوس از نمایه های علمی بسیار معتبر دنیاست که اطلاعات بیش از ۲۵ میلیون سند را در خود جای داده است. اسکوپوس اطلاعات ۵ هزار ناشر و حدود ۱۶ هزار و ۵۰۰ مجله ی علمی پژوهشی را در خود نمایه کرده است. اسکوپوس(Scopus) از محصولات الزویر(Elsevier) است و استفاده از آن نیاز به اشتراک و پرداخت هزینه دارد.
برای اطمینان از اینکه ژورنالی در لیست اسکوپوس نمایه شده یا خیر می توانید در سایت زیر عنوان ژورنال را جستجو نمایید:
http://www.scimagojr.com/journalsearch.php

مجلات پاب مد(PubMed)
برای جستجو در پایگاه های داده ی آزاد (دیتابیس) در مدلاین، پاب مد مهمترین ابزار است.، پاب مد دارای اطلاعات بیبلیوگرافی برای تمامی رشته های علوم پزشکی و زیست شناسی است. پاب مد مجموعه‌ای از اطلاعات کیفی مرکز ملی اطلاعات زیست‌فناوری و سایر نهادها و سازمان‌های دولتی حوزه سلامت ایالات متحده آمریکا است. این پایگاه داده به طور رایگان برای جهانیان قابل دسترس است.
برای اطمینان از اینکه ژورنالی در لیست پاب مد نمایه شده یا خیر می توانید در سایت زیر عنوان ژورنال را جستجو نمایید:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/nlmcatalog/

مجلات ISC
پایگاه استنادی علوم جهان اسلام(ISC)  در صدد تجزیه و تحلیل مجلات علمی کشورهای اسلامی بر اساس معیارهای علم سنجی معتبر اسلامی می‌باشد. ۵٧ کشور در ISC مشارکت دارند. این پایگاه استنادی، سومین پایگاه برای سنجش پژوهشی کشورها است.
برای اطمینان از اینکه ژورنالی در لیست ISC نمایه شده یا خیر می توانید در سایت زیر عنوان ژورنال را جستجو نمایید:
http://mjl.isc.gov.ir/Default.aspx?lan=en

ارزش و اعتبار این ایندکس ها در ایران و در جدول زیر در سه سطح A،B و C نشان داده شده است.

پاسخ دهید